Do pohody za 30 sekúnd

13.11.2023

Ako sa máš? Dobre. Dá sa to. V pohode! Odpovedáme často, no je to naozaj tak? Ako vlastne vyzerá život, v ktorom vládne pohoda, pokoj a máme sa fakt dobre? Pre každého asi nejako inak. Niekto sa cíti dobre keď ho nič nebolí alebo je zamilovaný. Iní keď má za sebou tretiu dovolenku, dokončil projekt a zožal úspech. A ďalší keď sa deti dostali na vysokú školu a sú zdravé. V čom ale spočíva podstata životnej pohody (wellbeing), o ktorej mnohí len snívajú?

Pohoda v praxi

Podľa mňa cítime pohodu a pokoj v duši hlavne vtedy, keď vieme, že je všetko ako má byť.

Keď sa cítime vo svojom živote dobre a všetko spolu "hrá". Vzťahy vás tešia, rodina podporuje, práca nás napĺňa aj živí, projekty sa daria a zdravie prekvitá. Čiže vtedy, keď máme "dušu na mieste" a my sa cítime silní, odolní, slobodní a celí, nech sa deje čokoľvek. A to je ten stav..

  • keď nám každé ráno robí radosť, aj keď zrovna prší (vonku alebo aj v duši).
  • keď nás nezloží, že nás odmietnu, dieťa trucuje, projekty sa nedaria a zdravie štrajkuje.
  • keď ľudia okolo nás nezdieľajú naše názory, ale nám to neberie energiu ani radosť zo života.
  • keď nemáme zrovna milióny na účte, ale máme všetko, čo potrebujeme a vieme si to užiť.
  • keď nás bolí telo, ale my vieme prečo a čo s tým.


Jednoducho keď dokážeme zvládať život a zostať v pohode aj v nepohode... na každej vlne.

Lebo život nie je rovná krivka! Prináša rôzne nečakané situácie. Život sa vlní... tak ako rytmus srdca. Raz hore a raz dolu... raz viac raz menej. Čakať na linearitu je ako čakať na smrť. Je teda asi lepšie naučiť sa na tých vlnách žiť.

Ako zostať v pohode aj v nepohode?

Cítiť sa dobre aj na divokých vlnách života, počas rôznych stresujúcich situácií, je možné vtedy, keď sme vnútorne silní a nenecháme sa rozhodiť. Keď vieme, ako udržať rovnováhu aj počas búrok a keď namiesto urputného boja (ako) o život, skôr spolupracujeme.

Je to podobné ako na lodi. Alebo ako na koni, v rodine aj vo firme. Aby to spolu ladilo - loď sa nepotopila a kôň nás nezhodil alebo aby tím uspel a rodina držala pokope aj počas búrok – potrebujeme byť v súlade a vzájomne si pomáhať a dopĺňať sa.

Aby sme ale mohli udržiavať rovnováhu vonku, musíme mať rovnováhu a súlad najskôr v sami v sebe!

Celé naše JA, čiže naša vlastná myseľ (rozumná logika), naše vlastné telo (fyzická sila), naše vlastné emócie (pocity a vzťahy) a naša duša (viera a hodnoty na ktorých staviame) musia byť v súlade, ťahať za jeden povraz a spolu-pracovať.

To znamená, celé naše JA drží spolu. A nám to dáva obrovskú silu zvládnuť všetko a cítiť sa tak v pohode aj v nepohode.

Súlad riadi srdce

Vo svete vedy existuje na ten súlad našich častí a pocit pohody dokonca výraz a stav, ktorý sa dá fyzicky merať! Je ním KOHERENCIA SRDCA.

Srdca preto, že práve v srdci sídli naša najväčšia sila a úžasná inteligencia, ktorá nás dokáže udržať pri živote. Nielen preto, že pumpuje krv do všetkých častí tela, ale hlavne preto, že riadi väčšinu nášho konania a aj myslenia.

Spôsobov ako koherenciu srdca a jeho silu merať, rozvíjať a dosiahnuť je mnoho. Mne osobne učaroval HeartMath Institute, ktorý sa téme srdca vedecky venuje od roku 1991 a keďže s jeho misiou plne ladím, zdieľam jeho poznania aj v mentoringu odolnosti.

Vo svete prírody ten súlad a silu srdca zase meria sám život – buď život prosperuje, rastie a spolupracuje alebo nie. Tu mi zase učarovala permakultúra a hlavne kone a ich spôsob ako dokážu dať seba, svoje stádo (aj človeka) do súladu. Práve preto je koučing a rozvoj s koňmi moja srdcovka.

Žijete v súlade so sebou?

Ako sa súlad odráža v bežnom živote? Nuž práve tým, že nás bežné výzvy života a stres nedokážu vystresovať natoľko, aby nám ubližovali a bránili nám žiť príjemný pohodový a zdravý život.

Keď sme v súlade, v našom srdci vtedy vládne pokoj a pozitivita, cítime sa spokojní, silní a naplnení a celkovo dobre vo vlastnom živote.

To je podstata životnej pohody, resp. well-being a podľa mňa rozhodne stojí za to o ten súlad v sebe usilovať.

Keď nám súlad a pohoda chýba, môže sa totiž stať, že

  • bolí nás často hlava, chrbát či celé telo... aj keď cvičíme
  • zle spíme... aj keď večer nejeme ani nepijeme nič ťažké
  • myšlienky sa nám motajú hlavou a neposlúchajú... aj keď ich krotíme ako vieme
  • cítime sa nervózne a frustrovane... aj keď sa snažíme ukľudniť
  • máme plný dom vecí aj ľudí... ale niečo nám stále chýba
  • nebaví nás práca... aj keď iní ľudia či rozum vraví, že by mal

Praktická rada do ne-pohody

Ak ste si práve uvedomili, že vám do súladu a k tej pohode čosi chýba, mám pre vás jednu starú a na pohľad jednoduchú, ale veľmi účinnú techniku. Do tejto podoby ju dal HearMath Institute, no bežne ju využívajú v rôznych verziách hlavne odborníci na duševné zdravie.

Skúste nasledovné cvičenie:

  • Nachvíľku sa zastavte. Dajte si PAUZU. Prestaňte robiť to, čo robíte alebo zastavte aspoň vaše myšlienky a pokojne sa nadýchnite a vydýchnite.
  • Presmerujte pozornosť vašej myseľ na srdce – to vám pomôže zastaviť neposedné myšlienky:-)
  • Predstavte si, že váš dych prúdi dovnútra a von z oblasti srdca alebo hrudníka a dýchajte trochu pomalšie a hlbšie ako zvyčajne. Nesilte to!
  • Nájdite si jednoduchý rytmus, ktorý je vám pohodlný.
  • Pokračujte aspoň 30 sekúnd - dýchajte zhlboka... pokojne... cez srdce.

Možno sa neudeje nič, alebo spočiatku nič mimoriadne. Ale možno si všimnete, že zrazu sa vám v hlave vyjasnilo, srdce bije o niečo pokojnejšie a telo sa uvoľnilo. A je vám o trochu lepšie.

Toto "dýchanie cez srdce" totiž neutralizujte emocionálne reakcie v danej chvíli, pomáha znížiť vplyvy stresu a zabrániť únikom energie. Skvelo funguje aj pri deťoch a zvieratách (mám odskúšané!) a kdekoľvek, kde treba vniesť pokoj, silu a rozvahu.

Je to zároveň aj začiatok toho, ako tvoriť koherenciu, obnoviť v sebe súlad a silu a postupne sa dostať aj k tomu, aby sa vo vašom živote udomácnila harmónia, pohoda a vysnívaný pokoj v duši.


Ak vás téma zaujala, prečítajte si o strese a zdraví viac, nech sa vám darí obnovovať súlad a máte pohodové letné dni,

Daniela

Máte otázku?